Ana Sayfa / Obezite

Obezite

Dünyada Obezite

Kilo sorunu ve obezlik, günümüzde tüm dünyada aktif olarak yaşanan bir sorundur. Fast food ve hazır gıdaların tüketimi ile obezlik tüm dünya genelinde hızla artış göstermektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda 2008 yılında dünya genelinde 400 milyon insanın obezite sorunu olduğu tespit edilmiştir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere hazır gıdaların tüketimi hızlı bir şekilde tüketimi ile bu rakam 2015 yılında 700 milyon kişiye çıkmıştır. Ayrıca 2,1 milyar insan ise fazla kilolu olarak rapor edilmiştir.

Dünya genelinde obezite ve fazla kilo sorunu olan insanların en çok bulunduğu yer ABD’dir. Aşağıdaki görselde, yapılan bilimsel çalışmalara dair verilen Avrupa ülkelerinin obezite grafiği yer almaktadır.

Avrupa'da Obezite
Avrupa’da Obezite

Obezitenin yol açtığı sağlık sorunlarına genel olarak bakacak olursak, en büyük etkiyi ve tahribatı vücut sistemleri üzerinden gerçekleştirir. Başta enndokrin sistemi olmak üzere, kardiyovasküler sistem, solunum sistemi, gastrointestinal sistem, deri, genitoüriner sistem ve kas iskelet sistemi üzerinde belirgin etkilere ve tahribata yol açmaktadır.

Obezitenin çeşitli hastalıklarla ilişkisi bilinmektedir. Morbidite ve mortaliteyi (bkz:mortalite) artırıcı etkisi de ortaya konulmuştur. Fazla kilolu, Avrupa Bölgesinde her yıl 1 milyondan fazla insanın ölümüne ve hasta olarak geçirilen 12 milyon yaşam yılının sorumlusu olarak gösterilmektedir. Çağımızın en büyük hastalıklarından olan obezitenin etkileri sadece fiziksel rahatsızlıklar değil, aynı zamanda obezite sorunu yaşayan bireyin psikososyal durumu üzerinde de çok önemli etkileri vardır. Obezite, depresyonun en önemli sebeplerinden birisi olarak gösterilmektedir.  Obeziteye bağlı yaşanan sorunlar dolayısı ile birey, sosyal çevresinde olumsuz etkiler yaşamakta, yaşam standartlarını etkileyecek miktarda psikolojik sorunlarla karşılaşmaktadır. Depresyon sonucu yaşanan intihar vakalarını da göz önünde bulundurduğumuz taktirde diyebiliriz ki, obezite tam bir yaşam düşmanıdır.

Watch Dragon ball super